Mandat za okulary?

 

Masz kłopoty ze wzrokiem ? nie siadaj za kółkiem bez okularów. Takiego nakazu nikt nie neguje. Niedowidzący kierowca może być zagrożeniem dla siebie i innych. Policja ma prawo skontrolować, czy kierujący stosuje się do lekarskich zaleceń i koryguje wzrok w czasie jazdy. Okazuje się jednak, że w prawie jazdy może być wpisane ograniczenie pozwalające kierować autem wyłącznie w okularach, a wtedy kierowca nie może zakładać szkieł kontaktowych. I odwrotnie.

 

– Tłumaczenia, że na oczach są soczewki kontaktowe nic nie dadzą. Nas interesuje to, co jest zapisane w prawie jazdy ? mówi policjant z warszawskiej drogówki. ?  Jeśli lekarz polecił jazdę w okularach, to kierowca musi je mieć na nosie. W przeciwnym razie możemy wystawić mu mandat za łamanie przepisów o uprawnieniach do kierowania.

Problem stanie się jeszcze większy, gdy kierowca jeżdżący bez zalecanej korekty wzroku spowoduje wypadek. Wtedy do akcji może wkroczyć prokurator, a delikwentowi grożą dodatkowe zarzuty.

 

Niepozorne cyferki

 

Art. 87 prawa o ruchu drogowym mówi, że kierującym może być tylko osoba sprawna pod względem fizycznym i psychicznym.  O tym, czy jest, decyduje lekarz. Jeśli stwierdzi, że ktoś ma kłopoty np. ze wzrokiem, słuchem albo narządami ruchu, może zezwolić na kierowanie pojazdem pod pewnymi warunkami. Chodzi o korekcję wzroku lub słuchu, stosowanie protez kończyn czy dokonanie w pojeździe takich modyfikacji, które umożliwią niepełnosprawnemu samodzielną jazdę.

 

Lekarskie zalecenia wpisane są w kolumnie 12 w tabelce na drugiej stronie prawa jazdy. Mają postać cyfrowych kodów. Do polskiego prawa wprowadziła je unijna Dyrektywa Rady z 29 lipca 1991 r. w sprawie praw jazdy (91/439/EWG). Kod 01.01 oznacza, że kierowca musi jeździć w okularach, kod 01.02 to zalecenie noszenia soczewek kontaktowych. Jest też kod  01.06 ? okulary lub szkła kontaktowe. Ten kod jest najwygodniejszy, bo z nim kierowca może stosować zamiennie okulary lub soczewki. Problem w tym, że wielu kierowców ma wpisany kod 01.01, czyli mogą jeździć wyłącznie w okularach, a za jazdę w soczewkach grozi im mandat.

 

Brudne palce kontra prawo

 

Policjanci mówią, że tak skonstruowane przepisy mogą być kłopotliwe również dla nich.

? No bo jak mamy sprawdzić, czy kierowca, który powinien jeździć w soczewkach, ma je założone? Nawet jeśli spojrzymy kontrolowanemu głęboko w oczy, to szkła kontaktowe nie zawsze zobaczymy ? tłumaczy policjant z warszawskiej drogówki. – Teoretycznie możemy poprosić o zdjęcie soczewek z oka, ale to absurdalna sytuacja. Kierowca musiałby to robić niezbyt czystymi palcami. A co, gdy akurat nie ma przy sobie pojemnika z solą fizjologiczną?

 

– Niestety takie jest prawo ? wzdycha Mariusz Wasiak, radca z Wydziału Profilaktyki Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.- Policjant nie jest lekarzem i nie będzie oceniał,  czy kierowca widzi, czy nie widzi. Ma jednak obowiązek sprawdzenia, czy stosuje się do zaleceń lekarza.

Jednak jego zdaniem policjanci nie muszą od razu wystawiać mandatu. ? Sugerowałbym pouczenie ? dodaje.

 

Co na to medycyna

 

Czy z medycznego punktu widzenia jest istotne, w jaki sposób kierowca koryguje sobie wzrok?

 

– Bywają przypadki, gdy szkła kontaktowe nie są wskazane ? twierdzi prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant ds. okulistyki.- Podobnie jest z okularami: kształt nosa czy położenie uszu mogą powodować, że ich noszenie będzie niemożliwe. Jednak w większości przypadków soczewek i okularów można używać alternatywnie. Dobrze dobrane soczewki mogą być nawet lepsze ? np. nie ograniczają pola widzenia tak, jak oprawki okularów.

 

Prof. Szaflik słyszał o problemie kierowców: ? Wydaje się, że w tej sytuacji należałoby doprecyzować przepisy o badaniach lekarskich kierowców. Mogę obiecać, że zgłoszę taki postulat.

 

Zanim będzie lepiej

 

Dla tych, którzy już teraz stosują soczewki zamiast okularów nie mamy dobrych wieści.

– Powinni poprosić lekarza o zmianę zaleceń i wskazanie w nowym orzeczeniu, że kierowca może używać zamiennie okularów i szkieł kontaktowych, co oznacza wpisanie w prawie jazdy kodu 01.06 ? mówi Mariusz Wasiak z KGP. ?  To się oczywiście wiąże z wymianą tego dokumentu, ale innego wyjścia nie widzę. Odrębny dokument, jakim mogłoby być zaświadczenie od okulisty, że kierowca może stosować zamiennie soczewki lub okulary nie jest dla policjanta żadnym argumentem ? decydujące znaczenie ma odpowiedni wpis (kod) w prawie jazdy.

 

Badanie lekarskie, wymiana prawa jazdy? Lekko licząc 270 zł! Tym, którzy wyjeżdżają samochodem za granicę, radzimy zamówić od razu dwie pary okularów lub soczewek. W niektórych krajach Unii Europejskiej (np. Niemcy, Austria, Słowacja, Hiszpania) można dostać mandat za brak zapasowych szkieł.

 

Podstawa prawna:

 

Ustawa z  20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z  21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2004 r. Nr 24, poz. 215 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z   21 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2004 r. Nr 89, poz. 855 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z  7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2004 r. Nr 2, poz. 15)

Źródło artykułu: https://www.motofakty.pl/